Żyjemy coraz szybciej – praca, domowe obowiązki oraz rozwój osobisty sprawiają że mamy coraz mniej czasu na odpoczynek. Natłok zadań wiąże się z brakiem czasu, który rekompensujemy skracaniem długości snu – w końcu co złego może się stać? Okazuje się, że zdrowy sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania! Dlaczego?

Czym jest zdrowy sen?

Wiele się mówi o tym, jak ważny jest zdrowy sen, jednak co kryje się za tym pojęciem? Otóż zdrowy sen to nic innego, jak wysokiej jakości wypoczynek, po którym budzimy się wypoczęci, pełni energii i gotowi do działania! Co więcej:

  • umożliwia odpowiednią regenerację komórek,
  • wspiera odporność,
  • umożliwia tworzenie wspomnień,
  • reguluje gospodarkę hormonalną,
  • wpływa na metabolizm.

Co wpływa na zdrowy sen?

Na zdrowy sen wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest twoja sypialnia, a konkretnie przedmioty, jakie się w niej znajdują. Warto zdecydować się na łóżko z wysokiej jakości materacem. Starajmy się unikać przenoszenia pracy do tego pomieszczenia. Sypialnia jednoznacznie powinna kojarzyć się z relaksem. Innym aspektem jest kolor ścian. Żywe kolory, jak czerwony czy jaskrawy żółty pobudzają, często utrudniając prawidłowe zasypianie. Z uwagi na warto wybrać stonowane barwy takie jak beże, szarości czy biele. Nie powinniśmy się również najadać na noc. Najlepiej, aby kolacja składała się z lekkostrawnych produktów i była spożyta najpóźniej 2-3 godzin przed pójściem do łóżka. Oprócz tego unikajmy używek (kofeiny, nikotyny czy alkohol) w godzinach wieczornych oraz drzemek w ciągu dnia.

Materac do spania a zdrowy sen

Nie da się zaprzeczyć, że na zdrowy sen największy wpływ ma materac. Dobrze dobrany potrafi odmienić oblicze snu. Jego wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań. W przypadku osób zmagających się z problemami z kręgosłupem najlepszym rozwiązaniem będą materace ortopedyczne. Posiadają one status wyrobu medycznego. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na swój wzrost oraz wagę, gdyż te dwa czynniki w bezpośredni sposób przekładają się na rozmiar i twardość modelu.  Każdy rodzaj oferuję inne doświadczenie, np. materace piankowe zapewniają nam wyjątkową elastyczność oraz wrażenie otulenia.

Sen stanowi podstawową potrzebę fizjologiczną. Jego jakość oraz długość znacząco przekłada się na funkcjonowanie w ciągu dnia. Dlatego warto zadbać o niego w najlepszy z możliwych sposobów – poprzez odpowiedni materac do spania!